Słynny "Hollywood smile" to zasługa licówek

 

Kawa, papierosy, czerwone wino, sok z czarnych porzeczek czy nawet mocna herbata to wszystko czynniki, które odbierają naszym zębom biel. Pożółkłe uzębienie nie tylko szpeci, ale też wpływa na samoocenę, nic zatem dziwnego, że wielu z nas korzysta z rozmaitych sposobów na to by odzyskać słynny, śnieżnobiały "Hollywood smile". Jedną z najlepszych metod i bardzo popularnych wśród hollywoodzkich gwiazd, są porcelanowe licówki.

Licówka to nic innego, jak cienkie (0,2 - 1 mm grubości) płatki materiału, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów, aby poprawić ich wygląd estetyczny.

- Najlepszy efekt zapewniają licówki porcelanowe, ale jest też możliwość wykonania ich z kompozytu. Zwykle wykonuje się około 6 lub 8 licówek w przednim odcinku łuku zębowego - mówi lek. stom. Agnieszka Misiejuk z sopockiej kliniki Artdent Beauty & Care Dentistry. - Licówki porcelanowe są znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe od kompozytowych. Dzięki nim uzyskuje się też najlepszy efekt kosmetyczny. Licówki kompozytowe są podatne na przebarwienia, nie są tak trwałe, ale są znacznie tańszym rozwiązaniem. Idealnie też sprawdzają się przy małych wadach w uzębieniu. O rodzaju licówek zawsze decyduje doświadczony lekarz - dodaje Agnieszka Misiejuk.

Za pomocą licówek można zmienić wygląd pojedynczych zębów lub całych ich grup. Przeważnie zakłada się je na przednie zęby - od trójki do trójki albo od czwórki do czwórki. Licówki pomogą rozjaśnić zęby, nadać im piękny kształt i barwę, wydłużyć zęba, poszerzyć czy zlikwidować szpary między zębami. Dzięki zastosowaniu licówek o odpowiedniej grubości możemy też dokonać drobnej korekty ustawienia zębów, np. w przypadku niewielkiego skręcenia czy stłoczenia, zwłaszcza siekaczy dolnych.

licowki2licowki3

- Jeśli chodzi o wrażenia dotykowe i kolor, licówki są jak własne, naturalne szkliwo. Są jednak mocniejsze, dzięki czemu nie są podatne na ubytki próchnicowe, ścieranie, czy silne przebarwienia. Prawidłowo wykonane licówki zapewniają dobrą szczelność brzeżną, nie widać również granicy przejścia licówki w ząb. Dzięki temu nie ma miejsc, gdzie mogłaby osadzać się płytka bakteryjna - mówi technik dentystyczny Piotr Jurek Górski z kliniki White Smile w Sopocie.

Wykonanie licówek pełnoceramicznych zazwyczaj zajmuje trzy wizyty - jedna jako konsultacja i omówienie zabiegu z pacjentem, a dwie następne wizyty są potrzebne, aby je wykonać i zacementować. Najlepszy efekt kosmetyczny uzyskuje się, gdy wszystkie licówki wykonywane są jednocześnie.

- Aby przygotować ząb do licówki w pierwszej kolejności stomatolog razem z pacjentem dobiera optymalny kolor a potem musi zeszlifować około 1/2 milimetra szkliwa z powierzchni zęba, co odpowiada grubości przyszłych licówek. Tutaj niezwykle ważne jest doświadczenie stomatologa, który powinien wiedzieć ile szkliwa można usunąć, aby osiągnąć efekt kosmetyczny bez uszkodzenia zęba - przekonuje lek. stom. Agnieszka Misiejuk.

Po oszlifowaniu stomatolog robi precyzyjny wycisk, który jest wysłany do laboratorium protetycznego. Po około 2 tygodniach licówki są gotowe, a w czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami czasowymi. Zanim lekarz zacementuje nowe licówki na stałe sprawdzany jest kolor i idealne dopasowanie. Jeżeli wszytko jest w porządku a pacjent akceptuje kolor i kształt, licówki są cementowane na stałe. Ostatni etap wiąże się z usunięciem nadmiarów cementu i sprawdzeniem zgryzu.

Licówek nie zakłada się na mocno zniszczone zęby, w takim wypadku najlepiej sprawdzają się korony ceramiczne. Założenie licówek wyklucza próchnica, choroby dziąseł, wady zgryzu. Nie stosuje się ich również u osób z parafunkcjami zgryzowymi jak zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów, obgryzanie paznokci, bo wtedy łatwo o uszkodzenie lub odklejenie się licówek.