Korony zębowe

 

Korony zębowe to nakładki/czapeczki nakładane na ząb. Służą do odbudowy zębów - tych zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. Korony zębowe poprawiają kształt, położenie i barwę zębów w sytuacjach, gdy mniej inwazyjne metody nie są skuteczne.
Korony zębowe służą do rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone w wyniku próchnicy, po leczeniu kanałowym, lub podczas rekonstrukcji zgryzu. Korony zębowe mogą być też mocowane na implantach (sztucznych korzeniach zęba) w sytuacjach, gdy odtwarzane są brakujące zęby.

To niejedyne zastosowanie koron zębowych.

 

Korony zębowe - wskazania

Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, np. w wyniku próchnicy, w zębach martwych - po leczeniu kanałowym, w rekonstrukcji zgryzu, gdy mniej inwazyjne metody nie są możliwe - w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest korona zębowa. Korony zębowe w postaci mostów zakłada się także w celu odtworzenia braków w uzębieniu.

Korony zębowe mogą także zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym albo uchronić go przed złamaniem. Wskazaniem do ich założenia jest także wrodzony brak szkliwa.

Korony zębowe - jak się zakłada?

Korony można mocować na pozostałościach zęba (jeżeli jest zdrowy). Wtedy poddaje się go szlifowaniu, a następnie nakleja na niego koronę, której kolor dobierany jest do pozostałych zębów.

W celu uzupełnienia jednego zęba, koronę można założyć na implantach - sztucznych korzeniach zębów, mających postać tytanowej "śrubki zatopionej" w kość szczęki. Jednak korony nie są zakładane bezpośrednio na implanty. Najpierw do implantu dokręcany jest specjalny łącznik, a potem do niego dokręcana jest korona.

W celu uzupełnienia większej liczby brakujących zębów, stosuje się mosty protetyczne. Most zbudowany jest z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są własne zęby (albo implanty) otaczające lukę, czyli brak zęba. W tym przypadku szlifuje się zęby, na których ma zostać oparty most.

 

Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych, w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane:

  • korony pełnoceramiczne - są bardzo estetyczne, niemalże nie do odróżnienia od zębów naturalnych, dlatego stosuje się je do uzupełnień zębów przednich. Ich podstawę stanowi tlenek cyrkonu (korony cyrkonowe)
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej - podstawę takich koron stanowi stal stomatologiczna, na którą napala się porcelanę. Metal nie jest widoczny, gdyż jest ukryty pod porcelaną
  • porcelanowe na podbudowie metalowej złota - ich budowa jest analogiczna do budowy koron na podbudowie metalowej. Są zalecane u pacjentów z bardzo zniszczonymi zębami, ponieważ złoto ma silne właściwości przeciwpróchnicze
  • akrylowe, kompozytowe - traktuje się jako tymczasowe rozwiązanie, a jako ostateczne wyłącznie u pacjentów, u których nie powinno się zakładać porcelany z powodu twardości tego materiału